Już 23 lipca Igor Walilko na torze Silverstone

2016-07-22

Już w najbliższy weekend Igor Waliłko po raz kolejny walczyć będzie o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w serii Euroformula Open 2016. Tym razem wyścigi odbędą się na torze Silverstone w środkowej Anglii, na którym odbywają się również najważniejsze międzynarodowe wyścigi Formuły 1.

W dniach 23-24 lipca Igor pojedzie już po raz czwarty w tegorocznej serii EFO 2016. Poprzednie trzy tury wyścigów odbywały się odpowiednio na portugalskim torze Autódromo do Estoril nieopodal Lizbony, Circuit de Spa-Francorchamps we wschodniej Belgii oraz Circuit Paul Ricard nad Lazurowym Wybrzeżem we Francji. Serię wyścigów na Silverstone poprzedzi sesja kwalifikacyjna trwająca już od czwartku, w trakcie której młody Waliłko ciężko pracuje na zdobycie jak najlepszej pozycji startowej.

Euroformula Open 2016 składa się z ośmiu rund, z czego pięć z nich odbywa się na torach Formuły 1 a każda z nich obejmuje dwa wyścigi. Wszyscy kierowcy EFO ścigają się takimi samymi bolidami Formuły 3. Wielu znanych, odnoszących sukcesy, aktualnych kierowców Formuły 1, zaczynało właśnie w wyścigach Formuły 3. Jest ona bowiem etapem przejściowym do międzynarodowej sławy i biorą w niej udział głównie początkujący zawodowcy. W ten sposób karierę rozpoczynał między innymi Robert Kubica. Według ekspertów, młody Waliłko ma ogromne szanse, aby stać się kolejnym najlepszym polskim kierowcą Formuły.

Igor ma zaledwie 19 lat i właśnie dostał się na studia ekonomiczne na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, jednak edukacja nie powstrzymuje drzemiącego w nim zapału do sportu i adrenaliny. Na szczęście udało mu się pogodzić naukę i pasję. Igor jest synem zawodnika motocyklowego i podopiecznym Wallrav Racing Club z Zielonej Góry.

W ostatnich latach Waliłko udało się zabłysnąć w Formule 3, będącej drogą do Formuły 1, która jest jego życiowym celem i marzeniem. Igor sukces ma na wyciągnięcie ręki a potwierdzają to statystyki z ostatnich dwóch lat. W 2014 r. dwa razy zdobył miejsce na podium podczas ADAC Formula Masters. W 2015 r. podczas wyścigów serii Euroformula Open aż 12 razy z 16 wyścigów stanął na podium debiutantów.

Fot. GT Sport