Mazurek na Circuito de Jerez

2015-04-13

Po swoim czwartym wyścigu Euroformula Open, Igor Waliłko stanął na najwyższym stopniu podium i wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego. 17-latek wygrał klasyfikację Rookie Trophy i zajął szóste miejsce w wyścigu, rozpoczętym z 8 pola. Niewiele brakowało, a na podium stałoby dwóch polskich kierowców. Antoni Ptak zmierzał po trzecią lokatę w Rookie Trophy – do piruetu na cztery okrążenia przed metą.

Po swoim czwartym wyścigu Euroformula Open, Igor Waliłko stanął na najwyższym stopniu podium i wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego. 17-latek wygrał klasyfikację Rookie Trophy i zajął szóste miejsce w wyścigu, rozpoczętym z 8 pola. Niewiele brakowało, a na podium stałoby dwóch polskich kierowców. Antoni Ptak zmierzał po trzecią lokatę w Rookie Trophy – do piruetu na cztery okrążenia przed metą.

Konstantin Tereszczenko, Yu Kanamaru, Yarin Stern i John Simonjan tworzyli czołową czwórkę od startu do mety. Za nimi trwała wyjątkowo ostra walka. Ósmy do 5 okrążenia, Igor Waliłko został wyprzedzony przez Vitora Baptistę na Curva Dry Sac. Damiano Fioravanti uszkodził przednie skrzydło w kontakcie z Dallarą Andrésa Saravii i spadł za Baptistę, a następnie za Waliłkę (6). Na ósmym okrążeniu Igor Waliłko zrewanżował się Baptiście, wyprzedzając rówieśnika z São Paulo. Antoni Ptak zostawił za sobą Ahmada al-Ghanema, a gdy Tanart Sathienthirakul przejechał przez trawę (8), Ptak awansował na dziesiąte miejsce.

Saravia popełnił błąd podczas dublowania Sefo Vilalty, co wykorzystał Waliłko przesuwając się na P6. Baptista minął Saravię, Sathienthirakul – Ptaka. Igor Waliłko dopadł Alessio Roverę i wyprzedził go brawurowym manewrem, obejmując prowadzenie w Rookie Trophy (14). Vitor Baptista podążył za zielonogórzaninem. Antoni Ptak przymierzał się do ataku na Sathienthirakula, ale na 14 okrążeniu wykonał obrót na Dry Sack i zakończył jazdę w żwirze.

John Simonjan naderwał przednie skrzydło, a zatem Igor Waliłko miał realne szanse na czwartą lokatę. 4-sekundowa strata do Rosjanina przed ostatnim okrążeniem zmalała do 1,9 sekundy. Na finiszu Waliłko spadł jednak za Vitora Baptistę. Na pociechę pozostał sukces w Rookie Trophy.